Yetişkin Atölyesi


Atölye Fabrikası’ndan Yetişkin Atölyeleri

Günlük hayatın temposundan uzaklaşmak, ebeveynlik ve merak ettiğiniz diğer konularda yeni şeyler öğrenmek, şirketiniz çalışanlarının motivasyonunu yükseltmek, çalışanlar arasındaki iletişimi ve çalışan bağlılığını artırmak için sizi Atölye Fabrikası markamız tarafından yürütülen yetişkin atölyelerine davet ediyoruz.

Çocuk Atölyesi’nin programından yola çıkarak şekillendirilen yetişkin atölyeleri, katılımcıların yaratıcı süreçleri deneyimleyerek kendi ifade dillerini farklı yöntemlerle keşfetmelerini amaçlıyor. Atölyelerimizi sizlerin ihtiyaçlarına göre şekillendirip, kendi deneyimimizi de katarak farklı, kurumunuza özel ve renkli hale getiriyoruz.

COVID-19 salgınının yayılma riskine karşı alınan tedbirler kapsamında yetişkin atölyeleri, yüz yüze atölyeler yanında online (çevrimiçi) ortamda da gerçekleştiriliyor.

Yetişkin atölyelerimiz hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz? Kurumsal ve bireysel atölye talepleriniz için bize atolye@cocukatolyesi.net üzerinden ulaşabilirsiniz.

İşte yetişkin atölyelerimizden bazıları:

MINDFUL EBEVEYN

Bugünün şartlarında, ebeveyn şapkamızla birlikte, diğer şapkalarımızı taşımak, hepsinin ayrı ayrı hakkını vermek oldukça zor görünüyor. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını anlamak, kendi ihtiyaçlarımıza alan açmak, “mindful” ebeveyn olmak, ebeveynlik becerilerimizi geliştirmek emek isteyebilir. Çocuklarla yürütülen mindfulness uygulamalarını, çocuk gelişimi ve ebeveyn koçluğu bilgilerimi ve de kendi ebeveynlik-kurumsal hayat deneyimlerimi harmanlayarak oluşturduğum mükemmel ebeveynlikten yeterince iyi ebeveynliğe doğru yol almanın ipuçlarını taşıyan bir programdır.

VÜCUT PERKÜSYONU ve RİTİM ATÖLYESİ

Perküsyon ve ritim sanatçısı tarafından yürütülen atölyede başlıca beden perküsyonu, ritim kompozisyon ve enstrüman bilgisi üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bedenin, sesimizin ve etrafımızdaki cisimlerin enstrüman olarak kullanıldığı beden perküsyonu çalışması, dans ve ritmin bir araya getirildiği bir uğraştır.  Üretimin kolektif olarak gerçekleştiği bu atölyeyle katılımcılar hem takım ruhu ile keyifli işitsel yeteneklerini geliştirir, hem de karnaval havasında bir etkinlik geçirmektedirler.

GÖLGE KUKLA ATÖLYESİ

Deri ya da başka bir mat malzemeden yapılan iki boyutlu kuklaların dünyasını, yani gölge oyunu kuklalarını sever misiniz? Arkalarına sabitlenen çubuklarla, yarı geçirgen bir ekranın arkasında hareket ettirilirler. Karagöz ve Hacivat aklımıza ilk gelecek örneklerdir. Bu atölyede de bir anlatıdan yola çıkacağız. Geleneksel Türk Tiyatrosu bilgisinin yanında kahraman yaratma, tasvirini yapma ve oynatma deneyimini tadacağız.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME ÖNERİLERİ

Okulöncesi dönem, çocukların belirli yaş dönemlerindeki beslenme alışkanlıkları açısında bazen zorlu ve disiplin isteyen bir dönemdir. Abur cubura yönelen çocuğu sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönlendirmek kimi zaman yorucu ve olanaksız hale gelebilir. Bu seminerde beslenme önerileri, doğru besinleri nasıl seçebiliriz sorularına yanıt bulacağız.

EYVAH ÇOCUĞUM BÜYÜYOR!
Ergenlerle İletişim (12 -19 yaş dönemi)

Çocuğun ergenlik dönemi birçok anne-babanın korkulu rüyasıdır; kişi çocuğunu artık tanıyamaz olmuştur, onunla nasıl konuşacağını bilemez, hayatında neler olup bittiğini anlayamaz. Bu eğitimde; bu yaşta çocuğu olan anne-babaların işinin kolaylaştırılması ve ergenliğin her iki taraf için de korkulu bir rüya olmasının engellenmesi açısından, bu dönem hakkında bilgi sahibi olmak, ergenlere nasıl yaklaşılacağını öğrenmek ve onların yaşam deneyimlerinin anlaşılmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

ÇOCUĞUMA KİTABI NASIL SEVDİRİRİM?

Biz büyükler çocuklarımıza sürekli; “Kitap Oku” deriz. Peki, hangi kitabı önermeli, kitabı nereden nasıl seçmeli, çocuklarımıza kitap okumayı nasıl sevdirebiliriz? Ya da işe nereden başlamalıyız?

 

EBEVEYN DUYARLILIĞI ÇOCUKLARDA BAĞLANMA

İnsanlar kendileri için önemli olan kişiler ile duygusal bağlar kurma eğilimindedir. Bu gereklilik doğum anından itibaren bebeklerde rahatlıkla gözlemlenebilir bir bebeğin annesinin sesini duyunca ağlamayı kesmesi bağlanmaya verilebilecek en güzel örnektir. Bu eğitimde bağlanma kuramının genel tarihçesi, bağlanmanın aşamaları ve türleri, bağlanmayı etkileyen faktörler, bağlanma sorunlarının nelere yol açacağı ve bağlanmanın yetişkin bireylerdeki yansımaları tartışılacaktır.

ÖPÜNCE GEÇMEYEN UFLAR
Bebek ve Çocuklarda İlkyardım

Öpünce Geçmeyen Uflar, ebeveynleri ilk yardım konusunda bilinçlendirmeyi ve doğru uygulamalar yapacak yetkinliğe kavuşturmayı hedefler. Bu çerçevede durumu hızlı analiz etme, çabuk karar verme ve isabetli uygulama konusunda katılımcıların olabildiğince pratik yaparak, bilgi ve deneyim kazanması sağlanır.

 

PSİKOLOJİK OYUNLAR ATÖLYESİ

Psikolog ve yaratıcı drama lideri tarafından yürütülen Psikolojik Oyunlar Atölyesi;  dijital ortamdaki ben (psikolojik savunma mekanizmaları), çözüme karşı adım, psikososyal dayanışma (kriz var) konularından oluşmaktadır. Her oturumun başında ısınma etkinlikleri ve vücut egzersizleri yer almaktadır. Çalışanların iş tatmini yaşaması, iş verimini odak alan oyunlar ve doğaçlama ile eğlenerek deneyimleme ve oluşum süreci ile duygu ve düşüncelerini somutlaştırma, fark etmeleri hedeflenmektedir.